top of page

Ile czasu potrzeba, aby kosmetyki zaczęły działać?

Żeby efekty działania kosmetyków były widoczne musisz poczekać od kilku minut do... kilku miesięcy. Wszystko zależy od zawartych w nich składników aktywnych.


Ile czasu potrzeba, aby kosmetyki zaczęły działać

Kupując nowy kosmetyk, liczymy na to, że w krótkim czasie poprawi stan naszej skóry i pomoże wyleczyć trądzik lub w natychmiastowym tempie nawilży przesuszoną skórę.


Niestety osiągnięcie oczekiwanych przez nas rezultatów może trochę potrwać. Czas oczekiwania różni się w zależności od przeznaczenia preparatu.


Przede wszystkim nie należy się natychmiastowo zniechęcać. W pielęgnacji skóry ważnym czynnikiem jest regularność stosowania zakupionych produktów, gdyż tylko ona może faktycznie spowodować, że zaczniemy zauważać wyczekiwane zmiany. Jak zatem działają poszczególne kosmetyki?


Oczyszczanie skóry


Dobranie odpowiedniego preparatu do oczyszczania nie jest łatwe. Należy pamiętać o tym, aby kosmetyk ten nie przesuszał skóry i nie piekł po zastosowaniu. Jeśli już trafi się na odpowiedni dla siebie żel czy płyn micelarny, efekty powinny być widoczne po pierwszym tygodniu regularnego stosowania.


Oczyszczenie skóry z trądzikiem jest nieco trudniejsze. Właściwy kosmetyk powinien zawierać kwas salicylowy lub nadtlenek benzoilu. Aby zobaczyć ostateczne efekty należy poczekać trzy miesiące.


Leczenie trądziku


Leczenie trądziku nie jest łatwe i najczęściej kończy się u specjalisty dermatologa, który przepisuje odpowiednią terapię czy to hormonalną, czy antybiotykową. Jeśli jednak sam poszukujesz dobrego kosmetyku i wybierzesz ten bez kwasy salicylowego czy nadtlenku benzoilu, zmiany mogą początkowo przybrać na sile.


Okres ten należy przeczekać. Jak długo? Około sześć tygodni. Po takim czasie powinny pojawić się pierwsze zmiany. Jeśli po trzech miesiącach nie zauważysz całkowitego wyleczenia trądziku, preparat należy odstawić i zmienić na inny. Komórki skóry potrzebują 28 dni na całkowitą regenerację.


Leczenie przebarwień


W skład przebarwień skórnych zalicza się blizny potrądzikowe czy plamy słoneczne. Leczenie tego typu problemów nie trwa krótko i zazwyczaj należy nastawić się na maraton a nie sprint. Wiele czynników może wzmóc widoczność plam, na przykład nieodpowiedni poziom hormonów we krwii czy wystawienie skóry na słońce.


Jeżeli używasz produktów, które obniżają poziom melatoniny w organizmie, pierwsze efekty powinny być widoczne po czterech tygodniach. Leczenie witaminą C, która pochłania wolne rodniki jest nieco dłuższe i trwa do dwóch miesięcy.


Składniki kosmetyków


Na widoczne gołym okiem rezultaty regularnego stosowania kosmetyków trzeba czasem długo poczekać. Dlatego, żeby nie stracić nadziei i zapału, dobrze jest z góry widzieć, ile cierpliwości będzie od nas wymagał stosowany raz dziennie kosmetyk.


Kwas hialuronowy i kosmetyki zawierające duże jego ilości działa w zasadzie natychmiast. Zwłaszcza jeśli masz przesuszoną, ściągniętą skórę, ulgę poczujesz już w momencie nakładania na nią kwasu hialuronowego.


Jeśli chcesz, żeby ten efekt się utrzymał, zanim kwas wyschnie ci na twarzy, "zamknij" go jakimś bogatszym kosmetykiem - np. kremem nawilżającym z ceramidami.


Żeby zobaczyć efekty działania witaminy C trzeba poczekać prawie miesiąc. Po około 4 tygodniach pielęgnowana nią skóra stanie się rozświetlona, przebarwienia staną się jaśniejsza, a zmarszczki delikatnie się spłycą.


Zapobiegająca powstawaniu przebarwień i stanów zapalnych arbutyna, żeby zadziałać, potrzebuje od 6 do 12 tygodni.


Żeby pomóc naskórkowi się zregenerować, usunąć ze skóry stany zapalne i ją wygładzić, niacyna (Niacynamid, wit. B3) potrzebuje nawet 3 miesięcy.


Efekty działania kwasów AHA (między innymi kwasu glikolowego, mlekowego lub migdałowego) są zwykle zauważalne po miesiącu stosowania. Ale, żeby wyraźnie zmniejszyć dzięki nim trądzik, wygładzić i nawilżyć skórę, trzeba ich używać przez około 3 miesiące.


BHA, czyli kwas salicylowy, jest w stanie w ciągu kilku godzin tak podleczyć stan zapalny, że będąca jego efektem krostka stanie się wyraźnie mniej widoczna. Ale żeby w znaczący sposób oczyścić cerę, zmniejszyć jej przetłuszczanie się i uczynić pory mniej widocznymi kwas salicylowy potrzebuje nawet 3 miesięcy.


Antytrądzikowe działanie retinolu będzie widoczne nawet po miesiącu regularnego używania kosmetyku z tym składnikiem. Ale, żeby doświadczyć jego właściwości odmładzających, trzeba poczekać trochę dłużej - od 3 miesięcy do pół roku.


Szybkość działania składników aktywnych może się skracać lub wydłużać w zależności od ich stężenia w kosmetykach. Jednak licząc na szybkie efekty, nie wolno ulegać pokusie wybierania produktów z najwyższym stężeniem kwasów (poza kwasem hialuronowym) czy retinolu.


Dlaczego? Bo wysokie stężenie zwykle wiąże się z większym ryzykiem podrażnienia skóry. A przecież lepiej jest być cierpliwą niż... czerwoną!

615 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page