Nie możemy zatrzymać czasu. Lecz możemy nim zarządzać!

Perfect Time - lipopeptydy dla skóry dojrzałej

Jest takie powiedzenie, że zmarszczki odzwiercie - dlają opowieść naszego życia. Jednakże w wielu przypadkach ta opowieść jest niedokładna. Dla czego niektóre osoby mają zmarszczki w młodym wieku, podczas gdy skóra innych wygląda gładko i jest młodsza niż wskazuje na to ich wiek? Jakie są mechanizmy powstawania zmarszczek? Te pytania od wielu lat frapują naukowców zajmujących się przeciwdziałaniem starzeniu.


Perfect Time - lipopeptydy dla skóry dojrzałej

Badania wskazują na różnorodność mechanizmów; niektóre związane są z naturalnym starzeniem się skóry, inne z zanieczyszczeniem środowiska, paleniem, odżywianiem się, a szczególnie z ekspozycją na działanie promieni słonecznych. Mechanizmy te wpływają na wszystkie struktury skóry – poczynając od kości twarzowych, poprzez mięśnie podtrzymujące skórę, a kończąc na samej skórze i na jej wszystkich warstwach, prowadząc do powstawania zmarszczek.


Upływ czasu stawia przed naszą skórą sporo wyzwań. Z jednej strony niedoskonałości, z drugiej – utrata naturalnej warstwy hydrolipidowej i kluczowych składników, takich jak kolagen i kwas hialuronowy. W efekcie dochodzi do spadku objętości tkanek, skóra zaczyna tracić swoją jędrność, a zmiany na poziomie komórkowym stymulują pierwsze zmarszczki.


Chcąc opóźnić ten proces, warto sięgać po rozwiązania, które zastąpią brakujące składniki i jednocześnie pobudzą syntezę nowych. Tak właśnie działają peptydy, które są jedną z atrakcyjniejszych propozycji, jakie dojrzałej skórze oferuje w ostatnim czasie kosmetyka.

Peptydy to bioaktywne aminokwasy, które tworzą ochronny płaszcz hydrolipidowy naskórka i odgrywają bardzo ważną rolę w procesie wzrostu komórek skóry, aktywując je do produkcji białek podporowych tj. kolagen. Są zatem bardzo skuteczne w walce o młody wygląd, a ich działanie porównywane jest do botoksu.


Jako składnik aktywny, obok witamin, kwasów AHA i przeciwutleniaczy, peptydy stały się przez to bardzo popularne w produkcji kremów przeciwzmarszczkowych. Sprawdź, co warto wiedzieć o peptydach zanim sięgniesz po krem.


Peptydy – jak działają na skórę?


Peptydy, podobnie jak kwas hialuronowy, naturalnie występują w naszym organizmie. Jako organiczny związek powstają podczas biosyntezy białek i pełnią w skórze funkcje przekaźników komórkowych. Ponieważ z biegiem lat spada ich ilość i zaburzeniu ulega ich prawidłowa synteza, peptydy uzyskiwane są także syntetycznie (peptydy biomimetyczne) i w takiej formie wykorzystywane są w produkcji kosmetyków.