top of page

Nie możemy zatrzymać czasu. Lecz możemy nim zarządzać!

Jak opóźnić starzenie się skóry?

Starzenie się skóry to proces nieuchronny, któremu podlegamy wszyscy bez wyjątku. Prawda jest jednak taka, że oznaki starzenia mogą pojawiać się u nas szybciej lub później - wszystko zależne jest wielu indywidualnych czynników, w tym tego, w jaki sposób na co dzień dbamy skórę.


Jak opóźnić starzenie się skóry

Wiele osób przekonanych jest, że proces starzenia się skóry to zjawisko, które dotyka nas po 30. lub 40. roku życia. Tymczasem okazuje, że pierwsze oznaki procesu starzenia się organizmu możemy zaobserwować już w okolicy 25. roku życia, bowiem to właśnie w tym czasie fibroblasty, czyli komórki odpowiedzialne za produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, stają się coraz mniej produktywne.


Proces starzenia się skóry to jeden z podstawowych tematów poruszanych przez specjalistów z branży dermatologii.

Ale fizjologiczne starzenie się skóry nie jest jedną przyczyną pogorszenia jej stanu. Fotostarzenie jest procesem degeneracji i uszkodzeń skóry, spowodowanych wpływem nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne.


Procesy fotostarzenia charakteryzują się przemianami w warstwach naskórka i skóry właściwej. Zniszczeniu ulegają włókna elastyny i kolagenu co powoduje zmarszczki oraz pogorszenie jakości cery. Uszkodzenie naskórka prowadzi do uszkodzenia komórek odpowiedzialnych za tworzenie melaniny i funkcjonowanie układu immunologicznego w skórze.


W walce z fotostarzeniem najważniejsza jest profilaktyka. Należy unikać ekspozycji na promienie słoneczne, przed wyjściem z domu stosować kremy z filtrem z faktorem SPF, odpowiednim typu skóry a także aktualnej intensywności promieniowania słonecznego.


Warto używać specjalnych preparatów, które zawierają antyoksydanty, wspomagające gojenie, i chroniące przed uszkodzeniami, spowodowanymi przez wolne rodniki w organizmie człowieka i środowisku zewnętrznym.