top of page

Nie możemy zatrzymać czasu. Lecz możemy nim zarządzać!

Jak dbać o tłustą cerę latem?

Choć eksperci pocieszają, że posiadaczki cery tłustej znacznie później będą musiały martwić się o zmarszczki niż ich koleżanki z cerą suchą, to nie zmienia faktu, że cera z nadprodukcją sebum jest niezwykle wymagająca w pielęgnacji.


Jak dbać o tłustą cerę latem?

Szczególnie latem, gdy o utrzymanie matowego, zdrowego wyglądu twarzy szczególnie trudno. Oto kilka porad, jak radzić sobie z problemem tłustej cery, gdy żar leje się z nieba! Wysoka temperatura i palące słońce z pewnością nie służą cerze z tendencją do przetłuszczania się. Letnia aura może wzmagać i tak nadmierną produkcję sebum, a co za tym idzie, błyszczenie się skóry. Osoby, które mają ten problem, doskonale wiedzą o czym mowa. Twarz zaczyna błyszczeć się na krótko po umyciu, w przypadku jednych może to być kilka godzin, a innych - zaledwie kilkanaście minut. Efekt jest taki, że nałożony makijaż spływa, twarz nieestetycznie się błyszczy, a my co kilkanaście minut sprawdzamy, czy wyglądamy dobrze. Latem pielęgnacja tłustej cery może być szczególnie uciążliwa. Radzimy, co robić, by zniwelować ten problem:

Nie myj twarzy zbyt często! Nieładnie błyszcząca się twarz, szczególnie podczas upału, aż prosi się, by ją umyć. Lecz pamiętaj, że nadmierne mycie tego typu cery, szczególnie preparatami o silnym działaniu odłuszczającym, może poskutkować efektem odwrotnym. Skóra ulegnie przesuszeniu, co tylko będzie wzmagać produkcję sebum. Dlatego zachowaj umiar w oczyszczaniu. Poranne umycie twarzy oraz wieczorny demakijaż w zupełności wystarczą.


Unikaj nadmiaru makijażu! Latem malujmy się oszczędniej. Ciężkie podkłady i wielowarstwowy makijaż zostaw na chłodniejsze miesiące. Im więcej kosmetyków nakładasz na twarz latem, tym większą możesz mieć pewność, że twarzy szybko zacznie się błyszczeć. Dlatego latem ograniczmy makijaż do absolutnego minimum, zamiast podkładu, korektora i pudru, sięgnij po krem BB, który posłuży jako krem i delikatna korekta kolorytu cery.


Sięgnij po bazy i kremy matujące. Tego typu kosmetyki minimalizują produkcję sebum, dzięki czemu twarzy dłużej pozostaje matowa i zachowuje estetyczny wygląd. Ponadto matujące bazy, często oprócz działania ściągającego pory i regulującego produkcję sebum, zawierają składniki, które sprawiają, że cera wygląda na gładszą i bardziej promienną.


Z