Pielęgnacja skóry wiosną to ważny czynnik, aby mogła prawidłowo funkcjonować. Po zimie cera staje się przesuszona i podrażniona w wyniku działań niskiej temperatury oraz silnego wiatru. W związku z tym wymaga głębokiego nawilżenia, a także oczyszczenia i regeneracji.
O tym jak właściwie dbać o skórę wiosną można dowiedzieć się na wizycie w gabinecie kosmetycznym. Dla tych, którzy nie korzystają z tego rodzaju usług przedstawiamy cenne wskazówki w poniższym artykule.
Warto zaznaczyć, że skóra przez cały rok potrzebuje starannej i regularnej pielęgnacji. Jednak w okresie przesilenia wiosennego wymaga nie tylko preparatów o działaniu regenerującym, ale również takich, które przygotują cerę na przyjście lata.
Oczyszczanie skóry
Jednym z głównych elementów pielęgnacji skóry w okresie wiosennym jest prawidłowe jej oczyszczanie, zarówno domowe jak i profesjonalne w gabinetach kosmetycznych. W takiej sytuacji bardzo dobrze sprawdzi się mikrodermabrazja korundowa lub diamentowa, a także peeling kawitacyjny. Efektem tego jest gładka, oczyszczona, odświeżona i rozjaśniona skóra.
Po zabiegach złuszczających naskórek staje się dotleniony, a także w łatwiejszy sposób absorbuje składniki aktywne kosmetyków. W celu lepszego efektu warto przeprowadzić kilka zabiegów. Oczyszczanie wykonywane w serii zabiegowej oraz przeprowadzane regularnie wpłynie dodatkowo na pobudzenie procesów regeneracyjnych skóry.
W domowej pielęgnacji warto korzystać z peelingów enzymatycznych (przeznaczonych dla skór naczyniowych, wrażliwych) oraz z peelingów średnioziarnistych (zalecanych cerze mieszanej, tłustej lub trądzikowej).
Alternatywą dla mikrodermabrazji są m.in. złuszczania chemiczne. Zanim nadejdzie lato, a z nim intensywne promienie słoneczne, warto skórę poddać tego rodzaju zabiegom. Ich zadaniem jest poprawa jakości cery poprzez odświeżenie żywych komórek naskórka, rozjaśnienie oraz przygotowanie skóry na dalszą pielęgnację w postaci podania składników aktywnych w formie serum czy maski.
Po zabiegach tego typu bardzo dobrze jest zafundować skórze również maseczki o działaniu oczyszczającym. Idealnie do tego posłuży szara glinka kosmetyczna, ogórek lub torf z odrobiną białka. Kosmetyki te pomogą odzyskać cerze witalność oraz pozbyć się zbędnych toksyn.
Ochrona UV
W miesiącach wiosennych bardzo ważne jest włączenie do pielęgnacji ochrony przed działaniem promieni UV. W innym przypadku mogą one prowadzić do przesuszenia cery, zmiany jej kolorytu, a nawet prowadzić do przedwczesnego starzenia się skóry.
Odżywienie
Odżywienie można zapewnić skórze w warunkach domowych, a także w gabinetach kosmetycznych lub medycyny estetycznej. Do tych ostatnich zalicza się m.in. mezoterapia igłowa.
W salonach urody zaś często stosowana jest jonoforeza oraz sonoforeza, które gwarantują penetrację składników aktywnych w głąb skóry. Najczęściej wykorzystywane są do tego:
witamina A;
witamina C;
witamina E;
witamina K;
koenzym Q10;
kwas hialuronowy.
Nawilżenie i regeneracja
Oprócz dokładnego oczyszczenia skóry, odżywienia i ochrony UV, skóra w okresie wiosennym potrzebuje również nawilżenia i regeneracji. W tym celu niezbędne są kremy bogate w witaminę A, E, C.
Składniki te, a w szczególności retinol, chronią skórę przed pojawieniem się przebarwień, zatrzymują wilgoć w naskórku zapobiegając utracie wody z komórek ciała, działają regenerująco oraz antyseptycznie.
Składniki aktywne w kosmetykach
Do najczęściej stosowanych składników aktywnych w kosmetykach, które warto wykorzystać wiosną zalicza się:
olej z wiesiołka;
olej lniany;
flawonoidy;
fitohormony;
zielona herbata;
miłorząb japoński;
żeń-szeń;
pestki brzoskwiń;
kwas hialuronowy;
ceramidy;
koenzym Q10.
Dodatkowe wskazówki
Pielęgnacja skóry wiosną powinna wykorzystywać kosmetyki z tej samej linii, które wzajemnie się uzupełniają i wzmacniają swoje działanie. Istotny jest również aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu, który pozwala na eliminację toksyn z organizmu.
Podsumowanie
Kompleksowa pielęgnacja opierająca się na oczyszczaniu, ochronie UV, odżywianiu, nawilżaniu i regeneracji jest pewnym rodzajem SPA dla skóry. Wszystkie te czynniki pozwala wrócić jej do prawidłowego funkcjonowania. Jest to szczególnie ważne, aby móc później cieszyć się blaskiem i zdrowiem cery przez kolejne miesiące.
Comments