top of page

Ochrona przeciwsłoneczna dla Twojej skóry

Słońce świeci coraz mocniej, czas więc pomyśleć o zabezpieczeniu skóry przed promieniami słonecznymi. Odpowiednio dobrany preparat z filtrem to niezbędne minimum, aby wiosną i latem bez obaw korzystać z uroków słońca.


Ochrona przeciwsłoneczna dla Twojej skóry

Słońce niezbędne do życia


Słońce ma dobroczynny wpływ na samopoczucie, pobudza wydzielanie hormonów, umożliwia syntezę witaminy D3 w organizmie, korzystnie wpływa również na funkcjonowanie układu krążenia, układu oddechowego oraz systemu odpornościowego. Udowodniono także jego pozytywny wpływ na płodność.


Negatywny wpływ promieniowania słonecznego


Korzystanie ze słońca w nadmiarze, bez rozsądku i odpowiedniej ochrony może być przyczyną wielu objawów niepożądanych. Szkodliwy wpływ słońca na skórę jest powodowany przede wszystkim przez promieniowanie UV.


Promienie UVA odpowiadają między innymi za fotostarzenie skóry, nietolerancję słońca czy zaburzenia pigmentacji. Zaś oparzenia słoneczne to główny efekt niekorzystnego wpływu promieni UVB na skórę. Promieniowanie UV zwiększa również ryzyko rozwoju chorób nowotworowych skóry.


Ograniczenie niekorzystnego wpływu słońca na skórę


Jednym ze sposobów zminimalizowania niekorzystnych efektów promieniowania słonecznego jest fotoprotekcja skóry. Wybór tego typu preparatów jest obecnie bardzo duży. Szeroka gama preparatów z filtrami przeciwsłonecznymi obejmuje między innymi kremy, balsamy, mleczka, areozole, pudry, podkłady czy sztyfty o różnym stopniu fotoprotekcji.


Filtry przeciwsłoneczne – co to takiego?


Filtry przeciwsłoneczne są to substancje wykorzystywane w kremach i innych kosmetykach ochronnych, których zadaniem jest ochrona skóry przed szkodliwym działaniem światła słonecznego.


Generalnie stosowane w kosmetyce środki promieniochronne można podzielić na:

  • filtry mineralne (fizyczne)

  • filtry chemiczne (organiczne).

Filtry mineralne tworzą na powierzchni skóry swego rodzaju barierę dla promieni UV. Ich działanie ochronne związane jest z fizycznym procesem odbijania światła. Zaliczamy do nich między innymi tlenek cynku i dwutlenek tytanu. Filtry te skutecznie chronią zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB.


Filtry chemiczne reprezentują dużo bardziej urozmaiconą grupę. Ich działanie polega na pochłanianiu promieniowania słonecznego z różnych zakresów ultrafioletu.


Co oznacza współczynnik SPF?


W celu określenia właściwości ochronnych filtrów wprowadzono, tzw. faktory. Faktor to inaczej współczynnik wysokości ochrony przeciwsłonecznej, jaką powinien zapewnić dany preparat. Jest on określany liczbą i symbolem literowym podanym na opakowaniu kosmetyku.


SPF (z ang. Sun Protection Factor) to faktor określający poziom ochrony przed promieniowaniem słonecznym UVB. Numer tego faktora (liczba SPF) mówi nam jak długo możemy przebywać na słońcu po nałożeniu takiego preparatu, aby nie narazić się na poparzenie słoneczne.


Jeżeli skóra, bez ochrony, ulega poparzeniu po 15 minutach ekspozycji na słońce, przy użyciu produktu o SPF 10 nastąpi to po okresie 10×15 minut, czyli po 150 minutach, w tych samych warunkach. Wartość faktora SPF to także informacja o tym, jaki procent promieniowania UVB zatrzymuje dany preparat ochronny. Przyjmuje się w przybliżeniu, że SPF 15 blokuje około 93.5%, SPF 30 - 96,7%, a SPF 50 – 98% promieniowania UVB.


Co wpływa na efektywność działania fotokosmetyku?


Ochrona przed promieniowaniem UV zależy nie tylko od odpowiedniej zawartości filtrów, ale również od ich fotostabliności. Pojęcie to oznacza zdolność cząsteczki filtru do utrzymania swych właściwości ochronnych w stanie niezmienionym podczas ekspozycji na słońce.


Okazało się, że działanie ochronne niektórych filtrów może ulec zmniejszeniu pod wpływem promieni słonecznych tzw. fotodegeneracja. Ze względu na ryzyko wystąpienia tego niekorzystnego zjawiska dobrze sięgać po kosmetyki, które zawierają mieszankę kilku różnych filtrów, najlepiej zarówno mineralnych jak i chemicznych. Mamy wtedy większą pewność, że preparat będzie działał skutecznie przez dłuższy czas.


Filtry mieszane


Obecnie producenci ulepszają produkty fotoprotekcyjne poprzez mieszanie filtrów mineralnych z chemicznymi. Pozwala to uzyskać wysoki stopień fotoochrony, fotostabilności przy zachowaniu lekkości konsystencji.


Jak sama nazwa wskazuje, filtry mieszane są połączeniem filtrów chemicznych oraz fizycznych. To właśnie one doskonale sprawdzą się u osób z naprawdę jasną, wręcz alabastrową karnacją, chroniąc je przed poparzeniami słonecznymi w sposób dwutorowy: absorbując promieniowanie UV oraz odbijając je.


Powinny stosować je zwłaszcza osoby o rudych i bardzo jasnych włosach, błękitnych oczach, a także takie, które cierpią na bielactwo.


Jak dobrać najlepszy filtr?


Stworzone z myślą o zdrowej skórze, produkty serii SUNBRELLA marki HL PROFESSIONAL SKINCARE wyróżniają się spośród produktów dostępnych na rynku rewolucyjną konsystencją i najskuteczniejszą ochroną przed promieniowaniem UVA/UVB.


Cała seria SUNBRELLA zawiera opatentowany kompleks, który chroni komórkowe DNA skóry. SUNBRELLA to produkty zalecane przez dermatologów.


Jak dobrać najlepszy filtr

Seria SUNBRELLA zapewniają skuteczną i długotrwałą ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB – od SPF 15 do SPF 50+ zawierają innowacyjny, inteligentny składnik aktywny, gwarantujący zaawansowaną ochronę skóry przed promieniowaniem słonecznym (24 h przy odpowiednim stosowaniu).


Seria SUNBRELLA składa się z produktów ochrony przeciwsłonecznej, które łączą w sobie filtr SPF30 i krem nawilżający. Ponadto krem SUNBRELLA DEMI MAKE UP zawiera pigment tonujący. Produkty przeznaczone do codziennego stosowania i nadają się do każdego typu skóry.


Aplikować bezpośrednio przed wyjściem na słońce. Aby zapewnić odpowiednią ochronę skóry należy stosować ponownie, szczególnie po spoceniu, kąpieli lub wycieraniu twarzy. Krem zaleca się nakładać obfitą, jednolitą warstwą na wszystkie obszary ciała narażone na działanie promieni słonecznych.


Zwróćmy uwagę na prawidłowe stosowanie


Warto jeszcze dodać, że podczas stosowania preparatów z filtrami bardzo istotne jest używanie ich zgodnie z zaleceniami producenta. Jeżeli posmarujemy skórę kremem z filtrem zbyt oszczędnie to rzeczywista ochrona, jaką osiągniemy będzie zdecydowanie niższa od tej gwarantowanej przez producenta.


Aby ochrona przed promieniowaniem ultrafioletowym była skuteczna krem należy zastosować na 15 do 30 minut przed wyjściem na słońce. Tyle w przybliżeniu potrzeba czasu, aby kosmetyk został wchłonięty przez poszczególne warstwy skóry.


Właściwie dobrana ochrona przeciwsłoneczna skóry pozwoli zapewnić jej zarówno odpowiednią ochronę, ale również zadbać o komfort i właściwe funkcjonowanie. Jest doskonałym wsparciem codziennej pielęgnacji skory, pomaga niwelować jej niedoskonałości oraz działać profilaktycznie.


Tylko tak dobrana pielęgnacja pozwoli nam w pełni, bez obaw korzystać z uroków słońca oraz cieszyć się piękną, zdrową skórą.

40 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page