top of page

Najlepsze kosmetyki na przebarwienia

Zaktualizowano: 6 kwi 2021

Być może zauważyłaś na swojej skórze małe plamy, które są ciemniejsze niż Twoja karnacja? Z dużym prawdopodobieństwem jest to hiperpigmentacja, tzn. piegi, przebarwienia związane z wiekiem czy przebarwienia po słońcu (tzw. ostuda). Wiesz, dlaczego powstają? Oraz jak się pozbyć przebarwień?


Najlepsze kosmetyki na przebarwienia

Jak powstają przebarwienia?


Za powstawanie plam pigmentacyjnych odpowiada przede wszystkim podwyższony poziom melaniny – naturalnego pigmentu, któremu włosy, oczy i skóra zawdzięczają swój kolor. Nadmiar melaniny może być spowodowany przez kilka czynników:


  • Nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne bez stosowania produktów z filtrami SPF.

  • Zmiany hormonalne: przebarwienia często powstają u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną, w czasie ciąży oraz podczas menopauzy.

  • Wiek: z wiekiem liczba melanocytów maleje, ale jednocześnie rośnie ich aktywność i wielkość.

  • Stany zapalne skóry i obrażenia, w wyniku których następuje uwalnianie się melaniny.

  • Niektóre leki (np. antybiotyki) oraz zioła (np. dziurawiec).


Jeśli chodzi o przyczyny powstawania przebarwień, rozróżniamy kilka podstawowych typów plam pigmentacyjnych.


Melasma (ostuda)


Szczególnym, ale w większości nieszkodliwym typem hiperpigmentacji, jest melasma (ostuda). Najczęściej pojawia się na policzkach, nosie i nad górną wargą. Przeważnie występuje u kobiet, przede wszystkim dlatego, że na powstawanie tego typu przebarwień wpływa zmiana poziomu hormonów, które regulują ilość melaniny w skórze.


Ostuda pojawia się nawet u 15% ciężarnych kobiet, dlatego niekiedy ten rodzaj przebarwień nazywa się “maską ciążową”. Oprócz ciężarnych, z tym rodzajem plam często walczą kobiety, stosujące doustną antykoncepcję hormonalną. Dobrą wiadomością jest fakt, że ostuda potrafi samodzielnie zniknąć po porodzie lub po obniżeniu dawki przyjmowanego estrogenu.


Przebarwienia starcze (plamy wątrobowe) oraz posłoneczne


Powstają głównie w wyniku ekspozycji na promieniowanie słoneczne, dlatego widoczne są przede wszystkim na partiach ciała wystawionych na jego działanie. Plamy pigmentacyjne widoczne są na twarzy, szyi, dekolcie oraz rękach. To jednak nieszkodliwy rodzaj hiperpigmentacji.


Na powstawanie tego rodzaju plam wpływ ma również wiek oraz kolor skóry. Ludzie o ciemniejszej karnacji zwykle miewają większą ilość przebarwień niż osoby o jasnej cerze, które ogólnie posiadają mniejszą ilość melaniny w skórze.


Przebarwienia pozapalne


Jak sama nazwa wskazuje, ten typ hiperpigmentacji powstaje w wyniku stanu zapalnego lub uszkodzenia skóry. Przebarwienia pozapalne często towarzyszą zmianom trądzikowym.


Kiedy w skórze pojawia się stan zapalny, następuje wydzielanie melaniny, której nadmiar przyczynia się do powstawania przebarwień. Na skórze uwidaczniają się płaskie różowe, czerwone lub brązowe plamy. I chociaż promieniowanie słoneczne nie wywołuje pozapalnej hiperpigmentacji, może zaostrzyć jej objawy.


Dlatego warto unikać bezpośredniej ekspozycji na słońce i przestrzegać pozostałych zasad, dzięki którym stan skóry się nie pogarsza. Warto też wypróbować inne sposoby radzenia sobie z przebarwieniami na twarzy.


Jak zapobiegać hiperpigmentacji?


Na intensywność przebarwień wpływa światło słoneczne. Dlatego ochrona przed słońcem znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo powstawania plam pigmentacyjnych:


  • Stosuj wysokiej jakości produkty do opalania i skracaj czas pobytu na słońcu.

  • Nie zapominaj, że promienie słoneczne działają również wtedy, kiedy się nie opalasz. Stosuj więc regularnie krem do skóry z filtrem SPF oraz podkład z filtrem SPF, które zapobiegają powstawaniu przebarwień na twarzy.


Jak pozbyć się przebarwień?


Usunięcie plam pigmentacyjnych zależy od ich rozmiarów i intensywności. Możesz stosować produkty i kosmetyki przeznaczone do skóry z przebarwieniami, zdecydować się na odpowiednie leczenie, warto także wypróbować domowe sposoby na redukcję plam pigmentacyjnych.


Najlepsze kosmetyki na przebarwienia


DERMALIGHT od marki HL PROFESSIONAL SKINCARE to innowacyjna linia produktów kosmetycznych, które skutecznie rozjaśniają skórę i eliminują wszelkiego rodzaju zmiany pigmentowe.


Linia bazuje na wysokiej jakości sprawdzonych ingredientach oraz na innowacyjnych składnikach aktywnych. W rezultacie składniki działają synergistycznie, zapewniając widoczne rozjaśnienie skóry i redukcję przebarwień.

Najlepsze kosmetyki na przebarwienia

DERMALIGHT CLEANSER


Specjalna emulsja do dokładnego oczyszczania twarzy. W rezultacie emulsja przywraca skórze optymalny poziom nawilżenia, rozjaśnia i ujednolica jej koloryt.


DERMALIGHT ACTIVE ILLUMINATING CREAM


Aktywny krem, wzbogacony kompleksem ekstraktów roślinnych. Zawiera kwas kojowy, witaminy C i B3. W rezultacie krem rozjaśnia przebarwienia i rozświetla skórę, chroni przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, ujednolica koloryt, poprawia ogólny wygląd skóry.


DERMALIGHT ILLUMINATING SERUM


Aktywne serum rozświetlające na bazie kwasu migdałowego, arbutyny, kwasu azelainowego i witaminy E. W rezultacie preparat rozjaśnia przebarwienia i odmładza, skóra staje się jasna, promienna, a jej koloryt jest ujednolicony.


DERMALIGHT DARK CIRCLE CORRECTIVE EYE CREAM WITH MAKE UP


Krem pod oczy, oparty o kofeinę i ekstrakt z nasion quinoa. Oprócz tego preparat zawiera kompleks peptydowo-miedziowy, witaminę C oraz podkład. W rezultacie krem likwiduje obrzęki i rozjaśnia cieni pod oczami. Dodatkowo produkt spłyca zmarszczki i nadaje skórze jednolity, promienny wygląd.


DERMALIGHT DARK CIRCLE CORRECTIVE EYE CREAM


Krem pod oczy, oparty o kofeinę i ekstrakt z nasion quinoa. Oprócz tego preparat zawiera kompleks peptydowo-miedziowy i witaminę C. W rezultacie krem likwiduje obrzęki i rozjaśnia cieni pod oczami. Dodatkowo produkt spłyca zmarszczki i nadaje skórze jednolity, promienny wygląd.


DERMALIGHT LIGHTENING MASK


Maska rozświetlająca na bazie kompleksu ekstraktów roślinnych, witamin B3 i C. W rezultacie maska rozświetla skórę, nadaje jej promienność i zdrowy wygląd.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page