top of page

ELASTYCZNOŚĆ SKÓRY. Od czego zależy i dlaczego traci się z wiekiem?

Chcesz mieć piękną i elastyczną skórę na starość, ale aby zapobiec procesom starzenia, musisz zrozumieć mechanizm, który zachodzi na poziomie mikroskopowym w skórze właściwej.


Nasza skóra składa się z zrogowaciałego, ziarnistego, kolczastego, podstawowego i skóry właściwej. Warstwa rogowa zawiera około 20-30% wody. Woda to życie i to ona pomaga utrzymać skórę wilgotną i elastyczną, ale aby pozostała w tkankach, coś musi ją utrzymać. Lipidy są dokładnie tym, co nie uwalnia wilgoci, przechowując ją w hydrofilowej warstwie. Znajdują się wokół korneocytów (znajdują się w warstwie rogowej naskórka, w prostych słowach – są to płaskie łuski), ściśle przylegające do siebie.W warstwach ziarnistych poprzez degradację powstają lipidy, które zawierają sfingolipidy - bardzo ważny składnik, ponieważ tworzą struktury wielowarstwowe. Tworzenie warstwy lipidów międzykomórkowych pełni znaczącą funkcję, a mianowicie zatrzymywanie wody w warstwie rogowej naskórka i zapobiega zmywaniu czynników zapewniających nawilżenie skóry.


Wraz z wiekiem w organizmie zachodzi szereg zmian, takich jak degeneracja komórek, wysychanie i przerzedzanie powłok, co oznacza, że zachowanie elastycznej skóry staje się wielkim pytaniem. Aby nie było takich nieprzyjemnych konsekwencji, konieczne jest skontaktowanie się z kosmetologiem, który wybierze odpowiednią pielęgnację skóry i doda pewności siebie nawet na starość!

2 wyświetlenia0 komentarzy

Commentaires


bottom of page